Menu
Your Cart

Sızma Zeytinyağ

Sızma Zeytinyağ
Sızma Zeytinyağ
Sızma Zeytinyağ
Yeni
Sızma Zeytinyağ
Sızma Zeytinyağ
Sızma Zeytinyağ

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ


İçindekiler: 5 LT Organik Olarak Yetiştirmiş Olduğumuz Asırlık Memecik Tipi Zeytinlerimizden Elde Edilen Soğuk Sıkım Zeytinyağı


 “Dağlarından Yağ , Ovalarından Bal Akan Şehir” Aydından Doğal ve Sağlıklı Organik Zeytinyağımız


 ORGANİK ZEYTİNYAĞI NEDİR ?

Organik olarak yetiştirmiş olduğumuz incir bahçelerimizin yanında bulunan zeytin bahçelerimizden özenle toplanan memecik tipi zeytinlerimizin  zeytinyağı olma yolundaki doğal hikayesidir. Ağaçlardan topladığımız zeytinleri , bekletmeden günlük olarak sıkımını yaptırmaktayız. Zeytinlerimiz özenle yıkaması yapıldıktan sonra , soğuk sıkım yöntemi ile sıkıp sizlere sunmaktayız. Zeytinyağında Natürel sızma, riviera, sızma, saf yağ, natürel birinci… Nedir bu terimler? Neden bu kadar karmaşa var , Organik İncir , zeytin ve zeytinyağı üreticisi olarak sizlere bunları açıklamaya çalışacağız.


Sizlere göndermiş olduğumuz zeytinyağımız , natürel sızma (extra virgin) zeytinyağıdır , nedir bu yağ ? Bir kalite terimidir. Yağın asitliğinin 0,8’in altında, tat ve kokusunun kusursuz olduğunu garanti eder. Bu yağlar meyvemsidir. Yani kokusunda ve tadında zeytinin cinsine göre çağla badem, enginar, muz kabuğu, domates, taze kesilmiş çimen gibi aromalar alırsınız. Natürel sızma zeytinayağı neden bu kadar özel ve değerlidir : Erken hasat zeytinlerimizden elde edilen  zeytinler tam kararmadan toplanan sıkılan yağa verilen isimdir. Erken hasat döneminde 7-8 kg zeytinden ancak 1 lt yağ alınırken, zeytinlerin karardığı dönemde yapılan hasatta ortalama 4 kg zeytinden 1 lt yağ alınır. Erken hasat yağda daha fazla besin değeri (örneğin fenolik bileşenler, antioksidanlar) bulunur. Bu nedenle de daha aromatik ve keskin karakterli bir yağdır. Asla sıcak yemeklerde kullanılmamalı, çiğ tüketilmelidir (özellikle kahvaltıda ya da servis tabağına aldığınız ılık zeytinyağlı yemeğin üzerine). Çok kaliteli bir erken hasat yağ cildiniz için de bir şifa kaynağıdır. (Yanıklarda, kuruluklarda, egzama tedavisinde vs.) Soğuk sıkım yöntemi kullanarak yapılan zeytinyağı çeşidimizdir. Soğuk sıkım bir lüks gibi size sunulmasın. Bu, bir mecburiyettir! Aksi takdirde natürel sızma kalitesi asla elde edilemez. Soğuk sıkım, zeytin hamuru makinede dönerken, makinenin çeperinde dolaşan (asla zeytine değen değil) suyun sıcaklığının 26- 28 derece arasında olması demektir. Diğer önemli hususların başında gelen ambalaj meselesi  Plastik şişeler daha ucuz, neden ambalaja para vereyim ? diyenlerdenseniz burayı iyi okumalısınız  , Çünkü ambalajın kalitesi zeytinyağının kalitesini doğrudan etkiler. Marketten zeytinyağı alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da ambalajdır. Plastik ambalajda zeytinyağı olmaz. Sakın plastikte zeytinyağı tutmayın. Zeytinyağında bulunan özel bir kimyasal bileşen, plastikteki kanserojen madde dioxin ile etkileşime girerek zehirli maddenin yağa karışmasına neden olur. Zeytinyağı için en iyi ambalaj hava almayan koyu renkli cam şişe veya tenekedir.


  Fiyatının neden daha yüksek olduğunu tüm bu bilgiler açıklıyor değil mi? 


 RİVİERA ZEYTİNYAĞI NEDİR ?


Lampant: Marketlerde bu isimde bir zeytinyağı bulamazsınız. Çünkü lampant yenemeyecek kadar fazla kusurlu ve asit oranı yüzde 2’den yüksek yağdır. Bu şekilde satışı yasaktır. Riviera Adının bu kadar gösterişli olmasına kanmayın, yemeklik kalitenin en altıdır. Besin değeri yoktur. Çünkü riviera, lampant yağın ısıl işlemle kötü tat ve kokusundan arındırılarak içerisine yüzde 10 oranında natürel sızma katılması ile elde edilir. Raflarda ‘en ucuz’ fiyattan satılması gereken yağ kalitesidir. Rivierayı rahatlıkla kızartmalarda kullanabilirsiniz. Yanma seviyesi 200 derece olan en güvenilir ve en hesaplı kızartma yağı rivieradır. Zeytinyağının her kalitesi kızartmada 200 dereceye kadar dayanır. Kanserojen madde salınımı yapmaz. Yukarıda sıraladığım natürel sızma, natürel birinci ve riviera dışında bir isimle adlandırılmış zeytinyağından uzak durun derim. Yasal olarak kaliteyi tayin eden ve denetimini mümkün kılan bu üç terim zeytinyağı ambalajında arayacağınız en önemli temel bilgilerdir.


 ZEYTİNYAĞI FAYDALARI NEDİR ?

Zeytinyağı, kansere karşı koruyucu olarak beslenmemizin bir parçası haline getirilmeli; ayrıca oluşan kanserlerin tedavisinde destekleyici olarak  tüketilmelidir. Günümüzün en önemli hastalığı olan kanser başta olmak üzere kalp hastalıkları, Alzheimer gibi pek çok hastalığı önlemenin yolu zeytinyağı tüketiminden geçmektedir.


 Zeytinyağı, 230 farklı bileşik içerir. Bu bileşiklerin  (özellikle oleik asit, oleokantal, squalen, oleuropein, hidroksitirozol) kanser tedavisinde destekleyici olarak etkinliği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.  Zeytinyağının  yüksek squalen seviyesinden dolayı, kemoterapide destek olarak kullanılabileceği literatürlerde belirtilmektedir.  İn vivo çalışmalarda çoğu kanser türüne karşı anti kanser aktivitesi olduğu ispat edilmiştir. İn vivo ve in vitro çalışmalarda kanserin sıçrama, yayılma ve ilerlemesini engelleyici antikanser aktivite özelliğine sahip olduğu gösterilmiştir. Zeytinyağı" yüksek tansiyon, kolesterol, damar sertliği, mide ve bağırsak ülserleri, romatizma, safra kesesi tembelliği, safra taşı, safra kanalı tıkanıklığı, karaciğer bozuklukları, kabızlık, kansızlık, gut hastalığı ve deri çatlamalarını başarı ile tedavi ediyor. Yağların içinde hazmedilmesi en kolay olan olduğu için sindirim kolaylığı sağlar. Çocuklarda beyin ve kemik gelişimini hızlandırır. E vitamini sayesinde yaşlanma etkilerini azaltma ve doku yenileme özelliği taşır. Kireçlenmeyi önlemede büyük rol oynar. Cansız saçların kuvvetlenmesini sağlar. Zeytinyağı unutkanlığı önler


 


ZEYTİNYAĞI NASIL KULLANILMALIDIR ? NERELERDE KULLANILABİLİR ?


 Zeytinyağını, besin değerini kaybetmemesi için salataya yemeğe otururken ekleyin. Yüksek tansiyon için: 15-20 kadar taze yada kuru zeytin yaprağını 300 gr. suda 15 dakika kaynatın. Süzgeçten geçirip suyunu alın. Üzerine biraz şeker ilave edin. 15 gün boyunca sabah akşam sıcak için. Sürekli kabızlık çekenler: Sabahları aç karnına 1-2 kaşık zeytinyağını deneyiniz. zeytinyağı iyi bir "laksatif"tir Oruç tutanlar: Sahurda bir çorba kaşığı zeytinyağı içmek bağırsak ve safra kesesini rahatlatacaktır.


Ağrı, romatizma, ayak bileği dönmesi, adale incinmesine karşı: 200 gr. doğranmış taze çiçek ve yaprak, 100 gr. sarı papatya ile 1 kilo zeytinyağını arada sırada karıştırarak 2 saat süreyle bir 1benmari" içinde kaynattıktan sonra içindekileri süzünüz ve acı veren yeri derinlemesine ovuşturunuz.Romatizma ağrıları için: Dövülmüş kuru defne yapraklarını zeytinyağı içinde sulandırıp macunlaştırınız, ağrıyan yerin üzerine bolca sürünüz. Deri yırtılmaları veya kesiklerde: Zeytinyağını, arı balmumu, doğranmış soğan ve kuyruk yağı ile karıştırarak "yara merhemi" olarak kullanabilirsiniz. Soğuktan dudaklarınız çatlamasın diye üzerine biraz zeytinyağı sürün. Kuru ve çatlak elleriniz üzerine biraz zeytinyağı sürünüz. Yorgun ayaklar için banyo sonrasında eşit ölçüdeki zeytinyağı ve limonsuyu ile 10 dakika ovuşturunuz. Zeytinyağını çok az tentürdiyotla karıştırarak ucuz ve sağlıklı bir güneş yağı elde edebilirsiniz. Sütü kesilen anneler için: Yağsız inek sütüne bira zeytinyağı katıp, sütten kesilen bebeğe veriniz. Anne sütü gibi doğal bir besindir, çünkü zeytinyağı anne sütüne yakın miktarda linoleik ve linolenik içerir. "Kafa sağlığınız için" ... gıcırdayan kapılarınıza zeytinyağı sürebilirsiniz.Romatizma ağrıları için: Dövülmüş kuru defne yapraklarını zeytinyağı içinde sulandırıp macunlaştırınız, ağrıyan yerin üzerine bolca sürünüz. Deri yırtılmaları veya kesiklerde: Zeytinyağını, arı balmumu, doğranmış soğan ve kuyruk yağı ile karıştırarak "yara merhemi" olarak kullanabilirsiniz. Soğuktan dudaklarınız çatlamasın diye üzerine biraz zeytinyağı sürün. Kuru ve çatlak elleriniz üzerine biraz zeytinyağı sürünüz. Yorgun ayaklar için banyo sonrasında eşit ölçüdeki zeytinyağı ve limonsuyu ile 10 dakika ovuşturunuz. Zeytinyağını çok az tentürdiyotla karıştırarak ucuz ve sağlıklı bir güneş yağı elde edebilirsiniz. Sütü kesilen anneler için: Yağsız inek sütüne bira zeytinyağı katıp, sütten kesilen bebeğe veriniz. Anne sütü gibi doğal bir besindir, çünkü zeytinyağı anne sütüne yakın miktarda linoleik ve linolenik içerir. "Kafa sağlığınız için" ... gıcırdayan kapılarınıza zeytinyağı sürebilirsiniz. 


Zeytinyağı Güzelliktir: Beyaz dişler için: Dişetlerinizi zeytinyağı ile çalkalayınız ve uzunca bir süre ağızınızda tutunuz. Parlak ve yumuşak saçlar için: Bir yumurta sarısını, 1 kaşık zeytinyağı, 1 limonun suyu ve yarım bardak bira ile karıştırınızve saçlarınıza uygulayınız. Bir süre bekleyiniz. sonra da başınızı sabun yada şampuanla yıkayınız. 2 kahve kaşığı zeytinyağı, 1 kaşın ricin ve 10 damla kekiközünden hazırlanan bir karışım yapabilir saçlarınıza friksiyon ile uygulayabilir, saçlarınızı parlaklaştırabilirsiniz. Kepeğe karşı: 20 gr. risin, 20 gr. kolonya ile 150 gr. zeytinyağını karıştırıp saçlarınıza friksiyon yapabilirsiniz. Kuru cildi nemlendirmek için: Sızma zeytinyağı ile iyice ezilmiş avakado meyvası hamurunu yüzünüze sürüp 10-15 dakika bekletiniz. Sonra yüzünüzü yıkayınız. Yüz kırışıklıkları için: Haftada 2 kez, yatmadan önce zeytinyağı ve limon karışımı ile yüzünüze masaj yapabilirsiniz.


 Kol ve Bacaklara yumuşaklık kazandırmak için: Kalın tuzla karıştırılmış zeytinyağı ile masaj yapınız, sıcak su ile yıkayınız. Güneş yağına karşı saf zeytinyağını sürebilirsiniz. Kolay çizilen veya kırılan tırnaklara karşı: Parmaklarınızı 5-10 dakika zeytinyağında tuttuktan sonra, iyotlu alkol ile ovuşturunuz. Parmaklarda oluşan nasıra karşı: Zeytinyağı ve sarımsak veya kuru soğanla hazırlayacağınız merhemi üzerlerine sürünüz


 ZEYTİNYAĞI  NASIL MUHAFAZA EDİLMELİDİR ?


Serin yerde muhafaza edilmelidir.Işık, oksijen, sıcaklık, su veya nem zeytinyağının kalitesini bozan etmenlerdir. Bunları göz önünde bulundurarak evde ışık ve nem almayan kapaklı dolaplarda saklanmalı. Zeytinyağı içerisinde bulunan klorofil, plastik şişede ve güneş ışığına maruz kaldığında okside olarak istenmeyen lezzetler oluşturuyor. Pet şişelerde satılan zeytinyağını almayanız , pet şişeler tekrar tekrar kullanıldığında insan sağlığına zararlı toksik bileşen BPA denilen bir maddenin salınımını gerçekleştirdiğini, bunun vücuda fazla alımıyla prostat, beyin gelişimi, karaciğerde enzim bozuklukları, diyabet vekalp hastalıklarına varana dek farklı etkileri olabileceği bilimsel olarak belirtilmeketedir.

Yorum Yap

Lütfen görüntülemek için Giriş yapın yada Üye olun
Sızma Zeytinyağ
Ödül Kazanın
Yapacağınız Her Alışverişde Ödül Puanları Kazanın
  • Stok: Stokta var
  • Marka: Arımay Arıcılık
  • Ödül Puanı: 12
  • Ürün Kodu: zeytinyağı
  • Ağırlık: 5.00kg
Satılan Ürün: 0
Ürün Gösterimi: 3002
250,00TL
KDV Hariç: 250,00TL
Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. http://www.allaboutcookies.org/