ZEYTİNİN FAYDALARI NEDİR ?


ZEYTİNGİLLER FAMİLYASINDAN, AKDENİZ İKLİMİNE ÖZGÜ HER MEVSİM YEŞİL KALAN BİR AĞAÇ TÜRÜDÜR. 10 METRE UZUNLUĞA KADAR ERİŞEBİLEN ZEYTİN AĞACI 2000 YIL KADAR YAŞAYABİLMEKTEDİR. MARMARA, EGE VE AKDENİZ BÖLGELERİ’NDE VERİMLİ OLARAK YETİŞTİRİLMEKTEDİR. ZEYTİN AĞACININ HEM YAPRAKLARINDAN HEM DE MEYVESİ OLAN ZEYTİNDEN FAYDALANILMAKTADIR. ZEYTİN AĞACI İYİ BAKILDIĞINDA 5 İLE 6 YIL İÇERİSİNDE MEYVELERİNİ VERMEKTEDİR. ANCAK BİR ZEYTİN AĞACININ EN VERİMLİ DÖNEMİ 35 İLE 150 YAŞLARI ARASIDIR. ZEYTİN AĞACI BİR YIL ÇOK DİĞER YIL DA KENDİSİNİ DİNLENDİREREK DAHA AZ ZEYTİN VERİR. MEYVELERİ OLAN ZEYTİNDEN ZEYTİNYAĞI ELDE EDİLİR.


ÖNCELERİ YEŞİL, OLGUNLAŞTIĞINDA DA SİYAH RENKTE OLAN ZEYTİNDE A,C,E VİTAMİNLERİ, PROTEİN, KALSİYUM, KLOR, KÜKÜRT İLE DEĞERLİ MİNERALLER BULUNMAKTADIR. ZEYTİNYAĞI DA OLEİN, PALMİTRİK, STERAİK VE LİNOLİK ASİTLERİN GLİSERİTLERİ, HİDROKARBONLAR VE E VİTAMİNİ İHTİVA ETMEKTEDİR.


ZEYTİNİN SAĞLIĞA FAYDALARI

ZEYTİN AĞACININ YAPRAĞI VE MEYVESİ KULLANILMAKTADIR. ZEYTİN AĞACININ YAPRAĞI ÇOK ESKİ YILLARDAN BERİ TEDAVİLERDE KULLANILMAKTADIR. ÖZELLİKLE SITMANIN TEDAVİ EDİLMESİNDE ETKİN ROL ÜSTLENMEKTEDİR. ZEYTİN YAPRAĞI ÇAY OLARAK TÜKETİLEBİLMEKTEDİR. YÜKSEK TANSİYONUN DÜŞÜRÜLMESİNE YARDIMCI OLMAKTADIR. ANTİOKSİDAN ÖZELLİĞİ SAYESİNDE DE ZEYTİN YAPRAĞI YAŞLANMANIN ETKİLERİNİ GECİKTİRİR VE VÜCUTTA BULUNAN ZARARLI MADDELERİN ATILMASINI SAĞLAYARAK VÜCUDA KUVVET VERİR. KALP SAĞLIĞI AÇISINDAN DA ÖNEMLİ ETKİLERE SAHİPTİR. KALPTEKİ RİTİM BOZUKLUKLARINI GİDEREREK, KALBE GİDEN DAMARLARDAKİ TIKANIKLIKLARI AÇAR, KAN DOLAŞIMINI ARTTIRIR. SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLER VE İSHALLERİ KESER. ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞIDA YİNE ZEYTİN YAPRAĞI GİBİ ÇOK ŞİFALIDIR. KALP SAĞLIĞINI KORUYAN ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI TEKLİ DOYMAMIŞ YAĞ İÇERMEKTEDİR. ZARARLI KOLESTEROLÜ DÜŞÜREREK, KONTROL ALTINDA TUTULMASINI SAĞLAR. KANSERİ ÖNLEYİCİ ÖZELLİĞİ VARDIR. AYRICA KANSERE YAKALANAN HASTALARDA DA KANSERLİ HÜCRELERİN YAYILMASINI ENGELLEMEKTEDİR. ZEYTİNYAĞI, ÖZELLİKLE BAĞIRSAK KANSERİNİN VE GÖĞÜS KANSERİNİN ÖNLENMESİNDE ETKİLİDİR. ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞININ İÇERİĞİNDE BULUNAN VİTAMİNLER ÇOCUKLARIN KEMİK GELİŞİMİNİ DESTEKLEMEKTEDİR. ZEYTİNYAĞI, SAFRAYI ARTIRIR. KARACİĞERİ ÇALIŞTIRIR. KARACİĞER AĞRILARINI KESER. SARILIKTA FAYDALIDIR. ECZACILIKTA, BAZI İLAÇLARI HAZIRLAMAKTA KULLANILIR. YAPRAKLARI VE KABUKLARI, YÜKSEK TANSİYONU DÜŞÜRÜR. KANDAKİ ŞEKER MİKTARINI DÜŞÜRÜR. BAĞIRSAK SOLUCANLARININ DÜŞÜRÜLMESİNE YARDIMCI OLUR. TANELERİ DE BESLEYİCİDİR.


ZEYTİNİN KALP SAĞLIĞINA FAYDASI: KALP SAĞLIĞINI KORUDUĞU YAPILAN ARAŞTIRMALAR İLE BELİRLENEN ZEYTİN AYNI ZAMANDA KÖTÜ KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR. KALP SAĞLIĞI VE DAMAR SAĞLIĞININ KORUNMASINDA ETKİLİ OLUP KALPTEKİ RİTİM BOZUKLUKLARININ DÜZENE GİRMESİNE YARDIMCI OLUR.


ZEYTİNİN DOLAŞIM SİSTEMİNE FAYDALARI: SERBEST RADİKALLER KOLESTEROLÜ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEDİKLERİ İÇİN KAN DAMARLARI ZARAR GÖRÜR VE KALP KRİZİNE YOL AÇAR. ZEYTİN ANTİOKSİDAN İÇERİR VE BÖYLECE KALP HASTALIĞINI ÖNLER. BU KONUYLA ALAKALI YAPILAN SON ARAŞTIRMALAR ÖZELLİKLE ZEYTİNYAĞININ KAN BASINCI ÜZERİNDE OLUMLU ETKİLER ORTAYA KOYDUĞUNU İSPATLAMIŞTIR. BUNUN YANINDA KAN HÜCRELERİNİN SAĞLIĞI İÇİNDE ÖNEMLİ ROL OYNAR.


ZEYTİN KİLO VERMEYE YARDIMCI OLUR: ZEYTİNDE BULUNAN FARKLI DOYMAMIŞ YAĞLAR KİLO VERMEYE DE YARDIMCI OLUR. ZEYTİNYAĞI TÜKETİMİ AYRICA YAĞ HÜCRELERİ İÇİN ETKİLİ BİR UYARICIDIR. KARIN YAĞLARININ ERİMESİNE YARDIMCI OLABİLİR.


ZEYTİN KANSERİ ÖNLEYEBİLİR: KRONİK OKSİDATİF STRES VE KRONİK İNFLAMASYON KANSER GELİŞİMİNDE ÖNEMLİ FAKTÖRLER OLABİLİR ÇÜNKÜ ZEYTİN ANTİOKSİDAN VE ANTİ ENFLAMATUAR ÖZELLİKLERİ KANSERE KARŞI DOĞAL BİR KORUMA SİSTEMİ OLUŞTURABİLİR. ANTİOKSİDAN VE ANTİ ENFLAMATUAR BESİN AÇISINDAN ZENGİN OLAN ZEYTİN BİZİ KRONİK OKSİDATİF STRES VE KRONİK İNFLAMASYON GİBİ TEHLİKELİ KOMBİNASYONLARDAN KORUYABİLİR. BUNUN YANINDA ZEYTİNİN DNA LAR İÇİN FAYDALI OLAN ÇOK NADİR BESİNLERDEN BİR TANESİ OLDUĞUNU SÖYLEMEK  YANLIŞ OLMAZ.


ZEYTİN CİLT VE SAÇ SAĞLIĞINI KORUR: ZEYTİN HİDRAT İÇERİR VE YAĞ ASİTLERİ YANINDA ANTİOKSİDANLAR AÇISINDAN ZENGİNDİR. BUNUN DIŞINDA ZENGİN BİR E VİTAMİNİ DEPOSUDUR. BU ÖZELLİĞİNDEN DOLAYI BİZİ CİLT KANSERİNDEN KORUR, YUMUŞAK VE SAĞLIKLI CİLTLERİN OLUŞMASINI SAĞLAR. ULTRAVİYOLE IŞINLARINA KARŞI CİLDİ KORUMA ÖZELLİĞİ VARDIR. BUNUN İÇİN 15 DAKİKA BOYUNCA CİLDE HAKİKİ ZEYTİN YAĞI UYGULAMAK YETERLİDİR.


ZAYTİN ALERJİYİ ENGELLEYEBİLİR: SON ZAMANLARDA YAPILAN ARAŞTIRMALAR ZEYTİNİN ALERJİLERE KARŞI DA ETKİLİ OLDUĞUNU ORTAYA KOYMUŞTUR. BUNUN DIŞINDA GENEL ALERJİK TEDAVİLERİNDE DE KULLANILABİLMEKTEDİR.


ZEYTİN SİNDİRİM SİSTEMİ SAĞLIĞINI KORUR: DÜZENLİ OLARAK ZEYTİN TÜKETİMİ ÖZELLİKLE KOLON KANSERİNE YAKALANMA RİSKİNİ CİDDİ ANLAMDA AZALTIR. ZEYTİNYAĞI İSE ÜLSER VE GASTRİT GİBİ SORUNLARI GİDERMENİN YANINDA KABIZLIĞI DA ORTADAN KALDIRABİLİR. ZEYTİNYAĞININ DİĞER BİR ÖZELLİĞİ İSE PANKREAS VE HORMON SAĞLIĞINI DÜZENLEMESİDİR.


DEMİR KAYNAĞI ZEYTİN: ÖZELLİKLE SİYAH ZEYTİN DEMİR AÇISINDAN ÇOK ZENGİNDİR. KANDA OKSİJEN TAŞIYAN KIRMIZI HÜCRELERİN SAĞLIĞINI KORUR. DEMİR GENEL ANLAMDA VÜCUT SAĞLIĞI İÇİN DE ÇOK ÖNEMLİDİR. SAÇ SAĞLIĞININDAN AYAK TIRNAĞINA KADAR DEMİR BÜTÜN ORGANLARIN EN ÇOK GEREKSİNİM DUYDUĞU MADDELERDENDİR. BU DA SİYAH ZEYTİNDE BOLCA BULUNUR.


ZEYTİN GÖZ SAĞLIĞINI KORUR: ZEYTİN ÖZELLİKLE GÖZLERDE RETİNA SAĞLIĞINA ÖNEMLİ KATKILARDA BULUNUR. A VİTAMİNİ İÇERDİĞİ İÇİN YAŞLANDIKÇA ORTAYA ÇIKAN KATARAKT HASTALIĞINA İYİ GELİR. YAŞLILIĞA BAĞLI GÖZ HASTALIKLARINA YAKALANMA RİSKİNİ AZALTIR.


ZEYTİN ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI: BU BAŞLIKTA İLK BELİRTMEK İSTEDİĞİMİZ ŞEY ZEYTİN ÇEKİRDEĞİNİN YUTULMASIYLA ALAKALI BAZI İDDİALARDIR. BU KONU SAĞLIK AÇISINDAN TARTIŞMALI OLDUĞU İÇİN ÖNERMİYORUZ. AĞIZDAN EZİLEREK ALMANIN DAHA SAĞLIKLI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ. ZEYTİN ÇEKİRDEĞİNİN SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI HAKKINDA BİLİMSEL ARAŞTIRMA SONUÇLARI YOK DENECEK KADAR AZ OLDUĞU İÇİN BU BAŞLIĞA BİR SINIRLAMA GETİRİRYORUZ. BAZI SAĞLIK UZMANLARI KENDİ HASTALARININ TECRÜBELERİNE DAYANARAK ZEYTİN ÇEKİRDEĞİNDEN AŞAĞIDAKİ FAYDALARI GÖRDÜKLERİNİ ÖNE SÜRMEKTEDİRLER: